Asforums
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Asforums
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Praistorijski lokalitet Bubanj

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin



Posts : 6
Join date : 2009-12-08

Praistorijski lokalitet Bubanj Empty
PostSubject: Praistorijski lokalitet Bubanj   Praistorijski lokalitet Bubanj EmptyMon Dec 14, 2009 10:49 pm

Praistorijski lokalitet Bubanj


Bubanjsko-humska kulturna grupa sa dva svoja lokaliteta, spada u najvažnija mesta za razumevanje praistorije u ovom delu Evrope.
Na lokalitetu Bubanj najstariji sloj pripada srednjem neolitu ili starčevačkoj kulturnoj grupi, nastao u periodu od 5.800 - 5.500 godine pre naše ere.

Praistorijski lokalitet Bubanj LOKBUBANJ2


Rukovodilac istraživanja je prof. dr Milorad Stojić.
Istraživači koji su počeli sa radom prošle godine, trenutno su doprli do sloja koji pripada srednjem i starijem bakarnom dobu (4.500 - 2.500. godine p.n.e.).
- Od početka istraživanja Bubnja imamo 30 otkopnih slojeva bronzanog doba (2.500-1350. g. p.n.e. ) i mlađeg bakarnog doba, a mene najviše interesuje sloj koji pripada prelazu iz neolita u bakarno doba ili prelaz iz vinčanske kulture u bubanjsku kulturnu grupu.
Arheolozi otkopavaju sloj po sloj, debljine od po četiri santimetara.
Otkopani materijal se prosejava i analizira, a zatim se nastavlja ekspertiza materijala - paleobotanička, antropološka, minerološka, fizička, radiokarbonsko datovanje i slično.
Lokalitet Bubanj predstavlja malu četvorougaonu površinu od sačuvanih stotinak kvadratnih metara ili tek 3,7 odsto od celokupnog arheološkog lokaliteta koji je početkom 1980-ih izgradnjom autoputa i zaobilaznice oko Niša, potpuno uništen uprkos činjenici da je pod zaštitu zakona stavljen još 1954. godine.


Očuvan lokalitet


Praistorijski lokalitet Bubanj LOKBUBANJ1



- Imamo dokaze da ovo što je ostalo predstavlja ivični deo nekadašnjeg lokaliteta. Lokalitet Bubanj spada u tri najznačajnija lokaliteta u Evropi na kome se raspoznaje 17 slojeva kulture, ili život isto toliko kulturnih zajednica, sa ukupnom dubinom od tri metra i „ključ je za razumevanje praistorije“.
Stojić posebno ukazuje da je dokumentacija za predmete nađene ranije na tom lokalitetu, koji se nalaze u niškom Narodnom muzeju, uništena ili nestala, ali da će na osnovu ovih najnovijih istraživanja arheolozi moći da razvrstaju i tu građu.
Arheolozi su prošle godine najpre otkopali recedentni sloj, a tokom istraživanja nađeno je i nekoliko srednjovekovnih grobova sa prilozima poput nakita.
Istraživanja na Bubnju nastavljena su posle višedecenijske pauze U naučnu literaturu prvi put su ušla sredinom 20. veka zahvaljujući akademiku Milutinu Garašaninu koji je rezultate svojih otkrića u Nišu predstavio na Trećem međunarodnom kongresu u Cirihu.
Otvaranje dve sonde na lokalitetu Velike humske čuke (osam kilometara severozapadno od Niša) označiće obnovu istraživanja koje je 1933. prvo počeo profesor Vladimir Fjuks sa američkog univerziteta Harvard, a nastavili dr Miodrag Grbić i 1956. akademik Garašanin.

Praistorijski lokalitet Bubanj LOKBUBANJ3



- Na lokalitetu Velika humska čuka zastupljeno je gvozdeno doba, a sačuvani su ostaci antičkog, vizantijskog i srednjovekovnog perioda“, kazao je Stojić.
Prema Stojiću, lokalitet je očuvan, a zahvaljujući svojim geomorfološkim i kulturnoistorijskim karakteristikama mogao bi da preraste u arheološki park - prvorazrednu turističku atrakciju niškog kraja.
Garašanin je, kako je zabeleženo, otkrio naselje sa „kućama u obliku zemunica opkoljenih rovom, što ukazuje da je ono živelo u vreme velikih pomeranja nomadskih plemena sa opasnostima da budu uništena“.


Zakonska zaštita


Praistorijski lokalitet Bubanj LOKBUBANJ4



Od pokretnog materijala pronađeni su posuđe, zdele, kao i bronzano koplje, pehari i drugo.
Lokalitet je 1949. stavljen pod zaštitu zakona, a 1979. je proglašen za kulturno dobro od velike vrednosti.
Istraživanja na Bubnju i Velikoj humskoj čuki organizuju Narodni muzej u Nišu, Arheološki institut iz Beograda, Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture, uz veliku pomoć Instituta fizike iz Beograda, beogradskog Univerziteta, Univerziteta u Kembridžu i Trakološkog instituta iz Sofije. Grad Niš je izdvojio 1,2 miliona dinara za terenska istraživanja.

Autor teksta: Narodni muzej u Nisu.
Back to top Go down
https://asforums.board-directory.net
 
Praistorijski lokalitet Bubanj
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Asforums :: Putovanja , od stare Grcke i Rima , preko moderne Venecije , do novih galaksija :: Istorijski znacajne lokacije-
Jump to: